אנרגיה נקיה היא זו שלא השתמשנו בה מלכתחילה

לאחר כמה שנים שעבדתי בחברות לאנרגיות מתחדשות נחשפתי למגוון טכנולוגיות לייצור חשמל "ירוק". אנרגיה סולארית היא הייצרן הגדול של אנרגיה ירוקה, אפשר גם לעשות חשמל מהרוח ומגלי ים אך כדי ליצור אנרגיה נקיה לחלוטין פשוט צריך לבחון את האופן שבו אנחנו משתמשים בחשמל ולאחר ניטור קצר להחליט על דרכי פעולה.

מה שלא נמדד ומבוקר לא ניתן לניהול

אם תהיתם כיצד 32% חיסכון בחשמל נראה, הנה השוואה שנתית של "לפני ואחרי" התקנת מערכת בקרת מבנה שנועדה לחסוך אנרגיה. ההבדל הוא כ-500 מגה וואט שעה חשמל בשנה או חיסכון של כ- 280,000 ש"ח

כך נראית אנרגיה נקיה: חיסכון של 32% בהוצאות החשמל בפחות משנה על ידי מערכת בקרת מבנה פשוטה
השוואה שנתית: כחול מסמן את 2015 וסגול את שנת 2016 לאחר הקמת מערכת בקרת מבנה | כ-32 אחוזי חיסכון בצריכת החשמל השנתית במבנה תעשייתי בראשון לציון

עיצוב המערכת הוא בפשטות, על ידי האמצעים שבקרי EasyIO מפתחים באירופה. תוכנות קוד פתוח לבקרי FG מאפשרות פיתוח יחסית בקלות וניטור ליעילות באמצעות מערכות ניטור כגון פנורמיק פאוור.

כדי להגיע לאנרגיה נקיה באמת צריך להחליט על תהליכי התייעלות אנרגטיים. זהו תהליך אשר מטרתו הקטנת צריכת האנרגיה של הארגון ללא פגיעה בתפעולו עם עקרונות פשוטים:

אנרגיה נקיה – לא מדע בדיוני

  • ניטור, מדידה ובקרה של כל צרכן אנרגיה
    לפני ואחרי התהליך, שימוש באנרגיה הנדרשת ולא מעבר לכך, מניעת בזבוז מיותר
  • שימוש בטכנולוגיות יעילות יותר עבור אותן תוצאות (או בשאיפה לתוצאות טובות יותר)

תחילתו של כל תהליך התייעלות, בין אם הוא נעשה על ידי הלקוח או על ידי יועץ חיצוני, מתחיל ונגמר בניטור מפורט של צריכות החשמל (או שאר מקורות האנרגיה) על מנת למצוא את נקודות אי היעילות בארגון. במפרט זה גם נשתמש בזמן ההתייעלות ואחריה כדי לוודא שמירת רמת היעילות לאורך זמן.

להשתמש רק במה שנחוץ

רובנו משתמשים במשאבים באופן חופשי, בעיקר כאשר הם לא יוצאים מהכיס הפרטי שלנו ואיננו מודעים לעובדה שאם היינו צורכים רק את מה שנדרש הנוחות שלנו לא משתנה ולעומת זאת צריכת האנרגיה, בזבוז המשאבים וכפועל יוצא הכסף שלנו כ-"חתימה סביבתית" יצומצמו משמעותית.

התייעלות אנרגטית דורשת מיומנויות רבות. עבור כל פרויקט צריך למצוא את הפיתרון האיכותי ביותר עם התחשבות בגורמים רבים וראיה רחבה. כאשר אתם מגיעים לשלב בו החלטתם על התייעלות אנרגטית תשימו לב להרכב התהליך והשלבים שלו ודאגו לתיעוד מפורט כמה שניתן לשלבים:

  • מדידה ומיפוי צריכת האנרגיה בארגון – סקר אנרגיה ומערכות ניטור
  • החלטות על פתרונות טכנולוגים העומדים במבחן היעילות הכלכלית והתפעולית של הארגון
  • ביצוע הפרויקט ומימונו
  • אחזקה ובקרה לשמירת החיסכון לאורך זמן
  • ניטור מרחוק ואחזקה מונעת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *